Tози сайт изисква Flash player 8, моля инсталирайте от тук
Помните ли дъвките "Идеал" и паста "Поморин"? А бригадите, "Москвичите", опашката за портокали и банани около Нова година, политическите вицове, страшното и смешното на онова време?… Вероятно мнозина от вас ги помнят – кой с добро, кой с лошо. Най-неприятното обаче е, че липсва нормален дебат за тези години и поради това тоталитарното минало като личен опит остава в рамките на отделни враждуващи разкази – тези на жертвите, на носталгиците и на насилниците.
Сборникът "Аз живях социализма" събира 171 лични истории, в които различни хора разказват своите спомени, независимо с каква полярност са те, в една дружеска атмосфера, чрез която обществото да преодолее веднъж завинаги тази минала част от нашата история.
Съставители: Г. Господинов, Д. Иванова, К. Манолов, Р. Петров
Георги Господинов (1968) е сред нашумелите имена в най-новата българска литература. Автор на поетически книги и литературнокритически текстове, той разбунва духовете чрез „Естествен роман”. Разноречията и трагическите „диферанси“ на времето тук намират израз в ерудитско-игровите послания натворбата, в която се долавят влиянията на Борхес.
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 12.00 лв. | Цена online 11.40 лв. | Купи
Луксозно издадената стихосбирка "Елегични изповеди" обхваща както вече известни, преминали с успех през годините сред българската публика стихове, така и по-нови произведения на поета. Както обещава заглавието на книгата, цялостната атмосфера е наситена с тъга по отминалата (или незапомнената) младост, по непостижимото, изобщо с екзистенциалното усещане за края.
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 12.00 лв. | Цена online 11.40 лв. | Купи
Отзиви на читатели (2)
Какво разочарование!
Аз пък вчера се разхождах в Борисовата градина и си спомних как един си отвори палтото точно пред мен в Парка на свободата, а един друг урод ме опипа в трамвая! Такива работи другаде освен в БГ през 70-те години не могат да се случат! И мамка му, как така ще жадуваме за свобода - дай да гласуваме за Царя!
Спомням си и как баби-ягините къщички бяха съоръжения, отворени за всички, а не само за който си плати. И как басейнът работеше по цяло лято. И как имаше обществени тоалетни, и човек не срещаше през ден помияри (пардон, мъже), опикаващи чуждите дворове и градинските пейки.
Завършвам с това, че произхождам от софийската предвоенна буржоазия и че семейството ми доста е страдало от режима - което не ми пречи да виждам, наред с всичките аномалии на режима, и всички хубаво, което през последните 25 години с готовност изхвърлихме в името на "надживяването" му. Срамота за съставителите, че са тенденциозно са избрали само разказите на коне с капаци.
Епоха и спомени
Напишете отзив за книгата